Podstawowe elementy systemu wewnętrznego
Podstawowym elementem zabezpieczenia obiektu jest system alarmowy zainstalowany wewnątrz domu. Składa on się z tzw. jednostki centralnej, czyli centrali alarmowej, która instalowana jest w swojej zabezpieczonej przed nieautoryzowanym otwarciem metalowej obudowie. Wraz z centralą zainstalowany jest akumulator dobierany na podstawie wyliczeń zużycia energii, co pozwala zmaksymalizować czas pracy systemu po zaniku zasilania sieciowego. Do centrali podłączane są klawiatury, Które umożliwiają obsługę systemu. Podzielić je możemy na:
- LCD ( klawiatura z wyświetlaczem ciekłokrystalicznym sygnalizującym stan systemu za pomocą wyświetlanych słów)
- LED ( sygnalizacja za na pomocą diod LED)
Elementami zbierającymi informacje o tym, co się aktualnie dzieje na obiekcie są czujniki alarmowe. Kąt widzenia czujnika z reguły wynosi 90 st., ( instalując go w rogu pomieszczenia będzie on nadzorował pojawienie się ruchu w danym obszarze), oraz zasięg detekcji ok. 15m. Ich odpowiednie dobranie do warunków panujących w danych pomieszczeniach pozwoli wyeliminować fałszywe alarmy. Czujniki możemy podzielić na:
- Czujniki typu PIR posiadające jedynie elementem wykrywający ruch
- Czujniki tzw. DUALNE posiadające dodatkowo nadajnik mikrofalowy. Znajdą one zastosowanie w miejscach gdzie mogłoby dochodzić do nagłych zmian temperatury wywołanych np. załączeniem się klimatyzatora lub brakiem szczelności pomieszczeń, co skutkowałoby wystąpieniem samo załączeń.
Producenci nie zapomnieli również o domowych zwierzętach, które dla zwykłych czujników są powodem niechcianych załączeń. W takiej sytuacji rozwiązaniem są czujniki zaprogramowane tak, aby nie reagowały na obiekty o danej masie. Dzięki temu system może pozostawać w trybie uzbrojenia mimo poruszających się po obiekcie zwierząt. Na rynku możemy również spotkać czujniki o kącie widzenia 360 st., Które bardzo dobrze sprawdzają się na dużych przestrzeniach. System alarmowy możemy dodatkowo wyposażyć w czujniki dymu, gazu lub czadu. W ten sposób otrzymamy tańszy od profesjonalnego systemu pożarowego układ czuwający nad tymi zagrożeniami. Do systemu wewnętrznego zaliczamy również kontaktrony. Są to czujniki magnetyczne działające na otwarcie okna lub drzwi. Wcześniejsze zaplanowanie montażu pozwoli umiejscowić elementy w sposób nieingerujący w wizerunek okna. Za pomocą taki czujników magnetycznych możemy stworzyć oddzielnie uzbrajaną strefę, która pomimo obecności użytkownika pozostanie uzbrojona np. w ciągu nocy.
Powiadamianie
Standardem staje się pełna kontrola nad systemem alarmowym poprzez Internet czy telefon. Pozostawienie systemu na dłużej bez nadzoru może doprowadzić do usterki lub nawet braku reakcji, gdy nadejdzie taka konieczność. Wyposażając alarm w moduł komunikacyjny można otrzymywać wiadomości o stanie systemu czy alarmach. Podstawowymi informacjami udostępnianymi poprzez komunikacje zewnętrzną są:
- Sygnały alarmowe – wystąpienie alarmu zewnętrznego lub wewnętrznego, pożaru, zalania lub jakiegokolwiek innego podłączonego, zaprogramowanego i generowanego przez system.
- Sygnały sabotażowe – otwarcie któregokolwiek z urządzeń podpiętych do systemu.
- Sygnały uzbrojenia/rozbrojenia sytemu – informacja o tym czy np. dziecko wychodząc rano do szkoły uzbroiło system lub pracownik wychodząc po pracy nie zapomniał go załączyć.
- Sygnały napadowe – wywoływane za pomocą klawiatury lub przycisków przewodowych/bezprzewodowych ciche/głośne
- Usterki oraz powroty napięcia zasilania – generowane po określonym czasie sygnały braku napięcia zasilającego centrale. Taka wiadomość wysłana przez centrale po np. godzinie(krótkie usterki nie generują wiadomości) informuje nas, że system pracuje na zasilaniu akumulatorowym. Po powrocie zasilania otrzymamy wiadomość zwrotną o ustąpieniu usterki.
- Usterka słabego akumulatora – na klika godzin przed całkowitym wyłączeniem się systemu centrala powiadomi nas, że poziom naładowania akumulatora spadł poniżej bezpiecznego poziomu.
- Sygnały informacyjne – wszystkie pozostałe sygnały uruchamiane za pomocą klawiatury lub przycisków o dowolnej treści. (Przydatne np. dla osób starszych, wysłanie informacji na podane numery z prośbą o kontakt)
Moduł wyposażony jest w wejścia i wyjścia dowolnie programowalne, które umożliwiają realizacje indywidualnych potrzeba każdego klienta
Inne funkcje
Centrala alarmowa jest urządzeniem o bardzo dużych możliwościach konfiguracyjnych a jej granice określają tylko umiejętności firmy instalatorskiej. Skorelowanie jej z innymi domowymi systemami takimi jak domofon czy automat bramowy znacznie uprości codzienność. Oświetlenie awaryjne wyposażenie czujników ruchu znajdujących się w węzłach komunikacyjnych domu w diody LED oraz ich odpowiednia konfiguracja sprawi, że podczas zaniku zasilania centrala natychmiastowo przekazuje niewielką część energii na ich zasilenie. Otrzymujemy w ten sposób wystarczającą ilość światła do przemieszczania się po pomieszczeniach. Funkcję tą można również wykorzystać, jako automatyczne światło nocne do oświetlania dzieciom np. drogi do ubikacji. Czujnik zainstalowany w korytarzu pełni funkcje włącznika światła. Po pojawieniu się w holu centrala automatycznie zapala diody oświetlając drogę delikatnym światłem.
Sterowanie urządzeniami domowymi i automatyką
- Rolety elektryczne – budynki wyposażone w elektryczne rolety można skorelować z systemem tak, że po uzbrojeniu w trybie całkowitym bądź nocnym, część lub wszystkie rolety zostaną automatycznie podniesione/opuszczone. Możliwe jest również sterowanie nimi za pomocą klawiatury.
- Bramy wjazdowe/garażowe - system umożliwia sterowanie automatyką bramową eliminując zagrożenie pozostawienia otwartego garażu na noc. (Klawiatura wyświetla informacje o otwartej bramie dając jednocześnie możliwość jej zamknięcia)
- Kontrola zamknięcia drzwi – wyposażenie futryn w czujnik położenia zamka informuje czy drzwi są zamknięte na klucz.
- Sterowanie oświetleniem odpowiednia konfiguracja i zaprogramowanie sprawią, że w momencie uruchomienia systemu alarmowego zapalą się lub zaczną migać wybrane źródła światła. Dobrze sprawdza się takie połączenie np. z oświetleniem ogrodowym.